Eleştiri

Hepimiz Gömülelim!

kitap-book-life

Bu sefer bu yazıya başladığım saat 08:01, hiç uyumadım çok güzel bir ruh halindeyim, arkada yine efsane bir şarkı çalıyor, bütün toplumu gömeceğim bu yazıda.Beni marjinal olmaya çalışan bir anarşist olarak görebilirsiniz ama inanın öyle değil.

Hepimiz günlük hayatta deriz ya birileri için “Çok kültürlü bir kadın,erkek” diye; gelin sözlük anlamına bakalım “Bir toplumun duyuş ve düşünüş birliğini oluşturan, gelenek durumundaki her türlü yaşayış, düşünce ve sanat varlıklarının topu.” Hadi gömmeye başlayalım; bugünlerde insanların kullandığı kültür anlayışı sadece kitap okumak başka ne yaptığının önemi yok, kültürlü bir insan olursun. Yanlış anlamayın kitap okumayı çok severim, okurum da ama zaten fark etmez hepimiz gömüleceğiz bu yazıya 🙂

Üniversitede okuyan insanlar ayrı bir triplere giriyor, hele de biraz başarılı bir üniversiteyse, biz başarılıyız, biz marjinaliz, biz aydınız havaları falan filan. Bana göre kültür nedir biliyor musunuz; sokaktaki çöp toplayan insana geçerken selam vermek kültürdür, köyde yaşayan şehirli insanların adlandırdığı “cahil” insanlarla oturup çay içip onları dinlemek bir kültürdür. Bir bahçede toprakla uğraşmak bir kültüre dokunmaktır, gezmek bir kültürdür, ama tek bir maddeyi yapmıyorsan sen de benim gözümde cahil bir insansın. “Yeni fikirlere açık olmak, her türlü insandan fikir alabilmek.” sözlük anlamı bile gelenekler diyor, sen köyde yaşayan insana cahil diyorsun, neyin kültürü bu?

Toplum kültürlü insanları nasıl görüyor ona bakalım; birinci sınıf restoranlarda Rose içip nazik konuşuyorsan çok kültürlü bir insansındır. Güzel bir üniversitedeysen kültürlüsündür, Kadıköy’de fular takıp gözlüğünle tek başına kitap okuyorsan kültürlüsündür. Böyle bakınca toplumun yüzde 80’i cahil bana göre, biraz acımasız olduğumun farkındayım ama benim düşüncem böyle. Yukarıda anlatmak istediklerimi özetlemek gerekirse kendimizi bir halt sanmak aptallıktır, tavsiye verecek olursam, gezin, okuyun en önemlisi de dinleyin.

Kendinize iyi bakın 🙂

 

Previous ArticleNext Article
%d blogcu bunu beğendi: